TMA dla policji

Wyjątkowość TMA polega na tym, że najważniejsze jest nakierowywanie na nowe możliwości, a nie wytykanie słabych stron, tudzież błędów. To stanowi różnicę podczas wszelkich podsumowań, w których często chodzi jedynie o obszary wymagające poprawy.

„Rozmowy kwalifikacyjne nabrały szczególnego wymiaru”
TMA może być używana w różnych typach organizacji. Tutaj przeczytasz o doświadczeniach policji z oceną TMA.

Wyjątkowość TMA polega na tym, że najważniejsze jest nakierowywanie na nowe możliwości, a nie wytykanie słabych stron, tudzież błędów. To stanowi różnicę podczas wszelkich podsumowań, w których często chodzi jedynie o obszary wymagające poprawy.

Dział P&O chciał zwiększyć ilość pracowników uczestniczących w działaniach rozwojowych. „Uważamy, że ważne jest, aby pracownicy odkrywali swoje talenty i myśleli na temat swoich motywacji, pobudek. W środowisku zmian ważne jest, aby pracownicy bardziej kontrolowali sytuację i otrzymywali pomoc”.

Pewien manager opracował interesującą strategię: otworzył sklep internetowy z wszelkiego rodzaju materiałami pomagającymi ludziom lepiej poznać samych siebie. Aby ludzie mogli
kupić jego książki, wziąć udzial w szkoleniach i samoocenach, potrzebne były tak zwane e-deale. W kolejnym roku dwa tysiące pracowników otrzymało czek o wartości „1000 e-dealów“.
Mogli oni posługiwać się tą wirtualną walutą w sklepie internetowym e-Deals. Czek był ważny tylko przez rok. Wysłaliśmy personelowi prawdziwe e-deale, ponieważ wiemy z badań psychologicznych, że jeśli człowiek faktycznie posiada coś „w ręce“ to wzrasta wartość posiadanej rzeczy. Wszyscy weszli więc w posiadanie 1000 e-dealów z ograniczoną ważnością.

Oczekiwania spełnione w 200 procentach.

Kierownictwo uznało, że ucieszy się z dziesięciu procent zgłoszeń (200 pracowników). „Nasze oczekiwania zostały więcej, niż spełnione. Na koniec prawie połowa
pracowników zrobiło użytek z e-dealów. Byliśmy w tym momencie tak bardzo szczęśliwi, że około tysiąca ludzi w firmie pomyślało poważniej o swoim życiu i karierze zawodowej.

Pracownikom zaoferowano różnorodne warsztaty (personal branding, networking, medytacja mindfulness, LinkedIn), scenki ze statystą , warsztaty na temat niewerbalnej komunikacji i różne formy samooceny. Uwzględniono trzy warianty TMA: raport oceny kariery, raport TMA plus wywiad i pełne raporty (TMA + ocena kariery) z wywiadem. Wywiady przeprowadzał certyfikowany trener TMA.

„Zainteresowanie tym ostatnim wariantem było szczególne” tłumaczy kierownik, który przedstawił
pracodawcy TMA. „Decyzja o użyciu TMA została podjęta szybko. Łatwo było przekonać innych o korzyściach i możliwościach niesionych przez TMA. E-deale były przyznawane niezależnie od toczącego się procesu reorganizacji na policji, te sytuacje miały miejsce w tym samym czasie, więc pracownicy kojarzyli kursy szkoleniowe z utratą posady i z niepewnością. Chcieliśmy mimo to pokazać, że fajnie jest popracować nad swoim rozwojem. Pracownicy mogli też zapisać się na szkolenia i/lub samooceny bez konsultacji z przełożonym“.

Historie pełne entuzjazmu

Setki pracowników zdecydowały się na ocenę TMA w połączeniu z rozmową przeprowadzaną przez zewnętrznego coucha TMA. Ich doświadczenia z oceną były pozytywne.
„Pracownicy, którzy przeszli taką ocenę TMA, a następnie wywiad, entuzjastycznie opowiadali swoim kolegom na jej temat. Jeśli pracownik wykonał TMA, na bank dzień później
kolega z tego samego działu zapisałby się na ocenę TMA ”- mówi manager.

Według dwóch pracowników P&O, siła TMA polega na tym, że ważne są działania, jak należy postępować by iść do przodu, a nie jedynie to, co wciąż musisz poprawić. „Taka konstrukcja oceny TMA sprawia, że przepaść między rozmówcami znika. W wywiadach innych niż tych z TMA często chodzi jedynie o obszary wymagające poprawy.

Zdaniem managera, pozytywny ton raportów i oceny TMA stanowi przeciwieństwo dla sposobu, w jaki często odbywa się komunikacja. „Z reguly ludzie są doskonali w wytykaniu sobie wzajemnie błędów i jak można poprawić sytuację. Nie ma często miejsca na ciepłe słowa i konstruktywność, podczas gdy właściwie każdy lubi słyszeć, że jednak zrobił coś dobrze. To polepsza samopoczucie.
Coach TMA, który przeprowadził już wiele wywiadów z pracownikami, zauważył, że wzajemna rozmowa o talentach to niezwykła sprawa. Ogólnie większość rozmów koncentruje się na okolicznościach związanych z pracą. „Ponieważ wielu pracowników - w tym wielu menedżerów - wykonała już TMA, szybciej nawiązują oni do tematu talentów. To sprawia, że rozmowy nabierają nowego znaczenia”, mówi reżyser.

Według dwóch pracowników działu HR kolejną zaletą jest to, że po przeczytaniu raportu TMA i dyskusji na temat wyników pracownicy mogą lepiej wyrazić swoje potrzeby i zabłysnąć talentami. „Na przykład pracownicy są często informowani przez swojego przełożonego, że powinni ściślej ze sobą współpracować. Jeśli wykonali TMA, to mogą wyjaśnić, dlaczego praca grupowa nie jest ich mocną stroną. Z drugiej strony mogą lepiej określić, jakie są ich talenty i kompetencje, wyjaśnia jeden ze specjalistów.

TMA pomaga wielu pracownikom zajrzeć wgłąb siebie, pracownicy z reguły umieją się określić, ale dzięki raportowi TMA mają do dyspozycji przejrzysty opis. Odpowiedzi typu „teraz rozumiem, dlaczego uwielbiam tego typu zadania“, lub „teraz wiem, dlaczego nigdy nie znosiłem/nie znosiłam tych zadań“ są zatem powszechne. Opisy z TMA mają szerokie zastosowanie w sporządzaniu CV i w tworzeniu różnych profili.

Identyfikator

Ci, którzy wykonali TMA, używają jej do swego rodzaju identyfikacji. „Pracownicy posiadają czytelny dokument opisujący ich talenty i kompetencje. Co więcej, zapisane są w nim koncepcje na temat samych siebie. Zdaniem kierowników, metoda TMA doskonale pasuje do sposobu, w jaki pracownicy powinni śledzić swoją ścieżkę kariery. „Dawniej podczas wykonywania pracy myślałeś jedynie o awansie. W dzisiejszych czasach chodzi rzadziej o wertykalności, ważna jest rola poszczególnych członków zespołu jak i środowisko pracy. Jeśli chodzi o reorganizację nie możemy zbyt wiele na nią poradzić, ale możemy rozwijać sposoby, które pomogą nam pracować lepiej, wydajniej.

Zostań partnerem TMA

Współpracuj z TMA, wybierając odpowiednie partnerstwo:

Konsultanci

Jako Konsultant
prowadzisz swoich klientów przez wyzwanie, jakim jest wdrożenie najlepszych instrumentów zarządzania talentami i kariery.

Organizacje

Jako Organizacja wdrażasz najskuteczniejsze instrumenty TMA: Zarządzanie Talentami, Model Talentów, Kompetencje, Zatrudnianie i Oceny Rozwoju w swoim HR.

Trenerzy

Jako Niezależny Trener (kariery) robisz różnicę, korzystając z narzędzi kariery i rozwoju TMA, prowadząc swoich kandydatów w pozytywny sposób.

Więcej o metodzie TMA

Error