TMA dla Atos Origin

„Niektórzy pracownicy postrzegają to, co oferuje metoda TMA jako dar“, twierdzi Renée Kamphuis, manager rozwoju w firmie ICT, Atos Origin. „Wywiad TMA trwa od 1,5 do 2 godzin i jest on skoncentrowany wyłącznie na Tobie. Co więcej, taka konwersacja z dobrze wyszkolonym członkiem HR, który może szybko przejśc do sedna sprawy jest bezcenna“.

Atos Origin posługiwał się metodą TMA przez ostatnie półtora roku ale tylko jako pomoc w prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych i profesjonalizacji. Firma powstała dzięki BSO, która jest wydziałem IT Akzo Nobel i KPN i KPMG Consultancy, które pracowały z wieloma metodami oceniania. Grupa feedbackowa złożona z ośmiu członków HR mająca doświadczenie w metodzie oceniania została poproszona o porównanie ze sobą wszystkich systemów. „Próbowaliśmy zoptymalizować tę metodę po to, by cała firma mówiła jednym językiem a dane były wymienialne.“ „Wreszcie, metoda TMA okazała się być najlepsza,’ komentuje Kamphius (55). Raport to jeden z ważnych punktów w TMA. „Czytając raport odnosi się wrażenie, że przysłowiowa szklanka jest zawsze w połowie pełna. Oprócz tego jest on przejrzysty, napisany przystępnym, zrozumiałym językiem. W ocenach sporządzonych innymi metodami króluje język naukowy, istnieje więc większe prawdopodobieństwo, że zostanie ona gorzej zrozumiana. To nie działa motywująco“.

Kamphuis wybrał metodę TMA z jeszcze jednego prozaicznego powodu: optymalna cena. Przez cały rok od momentu rozpoczęcia oceniania dzięki metodzie TMA, możesz poddawać siebie lub innych róznorakim ocenom bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz ocenić rozwój swojej kariery. Wybór ocen jest ogromny. Według Kapmhiusa, raporty są niezłą bazą do dalszej rozmowy na temat talentów, kompetencji i kariery.
„To bardzo pomocne, kiedy zatrudnieni mogą bez trudu stwierdzić, że opis w raporcie tak bardzo do nich pasuje. Są wtedy otwarci na konwersacje i wręcz zachwyceni tym, że wszystko tak bardzo się zgadza. Kamphuis uważa, że pozytywny ton raportu wymaga jednak specjalnej atencji ludzi od HR. „Uczestnicy oceny muszą być świadomi treści raportu, który jest zawsze sformułowany w przyjazny sposób“.

Kamphuis uważa swoja prace z Erhm Vision za przyjemną. „Możesz zauważyć, że jest to relatywnie mała firma. Jestem krytycznym użytkownikiem, z tego powodu, na przykład odnośnie wszystkiego, co tyczy się raportu. Pracownicy są zmowywowani i ich czas reakcji jest szybki, więc nie muszę długo czekać“.
Atos Origin, który zatrudnia 49 tysięcy ludzi na świecie, używa TMA w coachingu kariery. „Taki wywiad może być kierowany z inicjatywy managera liniowego, HR albo samego pracownika. Pozwalamy pracownikowi najpierw wypełnić ocenę TMA. Raport jest dobrym początkiem rozmowy“. Także ci, którzy starają się o stanowiska w innych wydziałach wypełniają kwestionariusze TMA. „Czasami ludzie uważają, że dzięki ocenie lepiej poznają oni samych siebie“ mówi Kamphuis. „Na przykład ktoś, kto stał się liniowym managerem bo wszystko dobrze się układało, i wypłata także była satysfakcjonująca. Po wypełnieniu kwestionariusza i po analizie talentów okazało się, że o wiele więcej frajdy sprawiała mu praca managera projektu.
„TMA odgrywa rolę w pozyskiwaniu nowych pracowników. Nie używamy oceny do selekcji. Ale jeżeli ktoś zaczyna pracę z nami, po pewnym czasie wypełnia kwestionatiusz TMA po to, by określić dalsze kroki rozwoju. Konwersacje na podstawie raportu są bardzo doceniane przez obie strony“, mowi Kamphuis.

Kamphuis ma także dobre doświadczenia z feedbackiem 360 stopni.“To bardzo pożyteczne i wartościowe narzędzie dostarczające wiele informacji, które służy do profesjonalizacji dróg rozwojowych. Wraz z pracownikami z poszczególnych wydziałów określamy natury funkcjonowania organizacji pod względem kompetencji. Później korzystają z TMA po to by zbadać, jak funkcjonuje wydział na dany moment. Około dziewięciu miesięcy później pracownicy biorą udział w ewaluacji 360 stopniowej gdzie odpowiadaja na pytania o sobie. Także klienci mogą wziąć udział. „To prowadzi do interesującej wymiany opinii i pomaga w szukaniu esencji tego, co pomaga w odniesieniu sukcesu. To czyni naszą pracę bardziej interesującą, jako wydział HR“.
Wcześniej skupiano się na słabych stronach pracowników i na zwalczeniu ich za wszelką cenę. Kamphuis odkrył, że nie zawsze odnosiło to sukces. „Nie powinieneś zmuszać kogoś do wykonywania administracyjnych zadań przez cały czas, jeżeli nie jest w tym mocny. Jest wielu innych ludzi, którzy to uwielbiają i czują się z tym dobrze. O wiele lepiej będzie, jeżeli znajdziesz zadanie lub funkcję, która pasuje do talentu danej osoby. Kiedy rozmawiasz z pracownikiem o jego talentach, wtedy staje się on bardziej entuzjastyczny i otwarty“.

Zostań partnerem TMA

Współpracuj z TMA, wybierając odpowiednie partnerstwo:

Konsultanci

Jako Konsultant
prowadzisz swoich klientów przez wyzwanie, jakim jest wdrożenie najlepszych instrumentów zarządzania talentami i kariery.

Organizacje

Jako Organizacja wdrażasz najskuteczniejsze instrumenty TMA: Zarządzanie Talentami, Model Talentów, Kompetencje, Zatrudnianie i Oceny Rozwoju w swoim HR.

Trenerzy

Jako Niezależny Trener (kariery) robisz różnicę, korzystając z narzędzi kariery i rozwoju TMA, prowadząc swoich kandydatów w pozytywny sposób.

Więcej o metodzie TMA

Error