TMA a banki

Sektor bankowy stale się rozwija. To właśnie w okresie największego rozwoju ważna jest świadomość swoich zdolności. Metodę TMA można również wykorzystywać, aby pomagać w motywowaniu pracowników nie tylko w miejscu pracy, ale i poza nim.

Sektor bankowy stale się rozwija. To właśnie w okresie największego rozwoju ważna jest świadomość swoich zdolności. Metodę TMA można również wykorzystywać, aby pomagać w motywowaniu pracowników nie tylko w miejscu pracy, ale i poza nim.

„Szczęście i spełnienie pracownika wynika z wykonywania pracy, w której może on wykazać się swoimi talentami”, mówi menedżer HRM, który jest na tyle doświadczony by potwierdzić tę regułę. „Szczęśliwi ludzie wykonują swoje zadania z dużo większą energią i witalnością. Jest to nie tylko w interesie pracowników, ale całej firmy. Wspieranie i zachęcanie pracowników to ważna część strategii."

Skończ z szablonowym myśleniem

Według konsultantów ds. Rozwoju talentów, pracodawcy muszą coraz częściej zwracać uwagę na talenty i skład zespołów; sposoby na pozyskanie utalentowanych ludzi we właściwym miejscu,
odpowiedni dla pracowników i organizacji. Ci, którzy wcześniej pracowali z metodą TMA
wiedzą, że umiejętne obchodzenie się z nią poszerzy możliwości pracowników i firmy, co wiąże się z odniesieniem znacznych korzyści.
Należy być świadomym tego, że sposób użycia TMA nie powinien być jedynie jako cel sam w sobie, trzeba przemyśleć też aspekty organizacyjne.

Wartością dodaną metody TMA jest to, że raport i jego omówienie przez managera ułatwia pracownikowi zrozumienie siebie, dzięki czemu poznaje on swoje dobre i słabsze strony. Wtedy powiększa się wiedza managera na temat pracownika, czy wykonuje on pracę, która odpowiada jego zdolnościom i czy wykorzystuje on swój potencjał.
Narzędzia do oceny pracowników często są zbyt szablonowe i niestety skutecznie ich szufladkują. Należy mieć na uwadze wyjątkowość każdego z osobna i świadomość tego, że ludzie posiadają przeróżne talenty.

Menedżerowie i doradcy HR w sektorze bankowym z entuzjazmem przyjęli metodę TMA i
po udanym wdrożeniu jej odbyły się dyskusje z pracownikami. „Menedżerowie i HR dostrzegli wszechstronność metody TMA, na przykład możesz wykorzystać ją w ocenieniu talentu i motywacji, ocenić napływ nowych pracowników, uzyskać pomoc w planowaniu personalnym i w tworzeniu planu rozwoju osobistego (PDP).

„Trója“ wcale nie taka zła

Doradczyni z sektoru HR sama skorzystała z oceny TMA przed przedstawieniem jej zespołowi. Tak opisuje ona swoje doświadczenia: „Spodobało mi się, że tak skrupulatnie wyjaśniono cały raport.
Jako menedżer jesteś już przyzwyczajony do przykładania wagi do kompetencji, a w TMA chodzi raczej o ukryte motywy i potrzeby.
Gdy zdobywamy trójkę, automatycznie myślimy, że to niezbyt wysoki wynik, chociaż w tym przypadku trójka oznacza tylko dość nisko oceniony talent, który w połączeniu z wysokim wynikiem w . Przykładowo nasz talent do konfrontacji został wysoko oceniony, co może nie jest bardzo użyteczne ale jeśli to wiesz, możesz odpowiednio się tym talentem posłużyć. Z drugiej strony, talent o nazwie dominacja jest nisko oceniony, co oznacza, że konfrontacja nie stanowi dla mnie najmniejszego problemu i nie uciekam od niej, ale umiem spokojnie się do niej zabrać i nikogo nie atakować. Dzięki spostrzeżeniom, które otrzymałam, mogę bez problemu interpretować i lepiej zrozumieć raporty pracowników. Istnieją tysiące sposobów interpretacji zachowania, więc można się łatwo przy tym pomylić, a szersze spojrzenie na motywy pomaga unikać takich błędów.“

Sprzeczność motywów

Kierownicy zespołów mogą lepiej wykonywać swoją pracę, ponieważ wiedzą, co im odpowiada. Doradczyni z HR kontynuuje: „Nie zawsze byłam w stanie zrozumieć pewną pracownicę, po TMA okazało się, że w ocenie wyszły jej dwa sprzeczne motywy, lub dokładniej, dwie sprzeczne potrzeby. Potrzebowała ona z jednej strony zorganizowania i ściśle określonych zadań, ale także różnorodności. Doprowadziło to u niej do wewnętrznej walki. Natychmiast zrozumiałam, dlaczego nie zawsze mogłam ją rozgryźć. Postanowiłam zapewnić jej pewną stabilizację, nie dopuszczać do tego, by zajmowała się jedną czynnością przez cały dzień. I powinienem był to wcześniej zaznaczyć, a nie nagle ona od a do b. Ponieważ ta ostatnia nie działa dla niej;
„Inny pracownik miał idealne połączenie talentów na stanowisko kierownicze” - kontynuuje, -
„Najpierw postanowił poszerzać swoją wiedzę w innej branży, zanim zdecydował się na
stanowisko kierownicze, ale to dzięki raportowi poszedł tą drogą, bo nabrał pewności siebie. Fajnie, jeśli możesz pozwolić komuś tak rozkwitnąć.“

Praca, która się opłaca

Dla innego konsultanta ocena talentu i motywacji nastąpiła dokładnie wtedy, kiedy jej potrzebował.
"Byłem ciekaw samego siebie. Wciąż biłem się z myślami, czego tak na serio chcę, jak będzie wyglądała
przyszłość? Czasami trudno jest ot tak określić, gdzie leżą twoje mocne i słabe strony. Gdy otrzymasz raport, w którym rozpoznajesz siebie, nabierasz dystansu i nowego poglądu na sprawę.
W tym czasie chciałem się przenieść na stanowisko konsultanta. Co więcej okazało się, że posiadam odpowiednie kompetencje, więc udało mi się to. Później skoncentrowałem się bardziej na moich słabszych stronach. Jestem bardzo entuzjastyczny, co nie pasuje z kolei każdemu klientowi i dlatego czasami nie jest to wcale taki atut. Zacząłem zwracać uwagę na ten aspekt podczas rozmów z klientami. Poznanie siebie poprzez raport jest bez wątpienia cennym i ważnym doświadzeniem, pod warunkiem że zrobisz coś z tą wiedzą i zawalczysz o siebie. ”

Konsultant regularnie korzysta z raportów pracowników, na przykład podczas dyskusji
o ich osobistym planie rozwoju. „Młodzi ludzie powinni powtarzać ocenę co siedem lat, aby mogli oni śledzić ścieżkę swojego rozwoju i swoje postępy. Inaczej ryzykują spoczęciem na laurach ”

„Sprzedaj” siebie

Sektor bankowy otrzymał w ostatnich latach kilka ciosów, a reorganizacji nie można
opóźnić. Pracownicy są zwalniani, konsultanci nie są pod ochroną.
„Teraz używam TMA by dać się lepiej określić potencjalnemu pracodawcy, by się sprzedać”.

Menedżerowie HR widzą, że potrzeba zmian jest nieunikniona. „W tak dynamicznym okresie jak teraz ludzie będą ponownie myśleć o swoich talentach i potrzebach oraz co mogą z nimi zrobić. „Działania zmieniają się tak bardzo, pracownicy są zwalniani ze względu na automatyzację, a nowe podejście wymaga różnych typów kompetencje i talenty - że ma to sens, że po pewnym czasie nie wszyscy automatycznie będzie na ich miejscu.

„Rozumiemy to” - dodaje konsultant HR - „Dobrze, że TMA pomaga naszym pracownikom
zmieniać swoje podejście. Zawsze można zacząć od nowa. Przecież to w pracy spędzamy większą część naszego życia, choćby dlatego środowisko, w jakim pracujemy jest tak ważne. Nie bez znaczenia jest możliwość wykorzystywania swoich zdolności i stały rozwój.

Zostań partnerem TMA

Współpracuj z TMA, wybierając odpowiednie partnerstwo:

Konsultanci

Jako Konsultant
prowadzisz swoich klientów przez wyzwanie, jakim jest wdrożenie najlepszych instrumentów zarządzania talentami i kariery.

Organizacje

Jako Organizacja wdrażasz najskuteczniejsze instrumenty TMA: Zarządzanie Talentami, Model Talentów, Kompetencje, Zatrudnianie i Oceny Rozwoju w swoim HR.

Trenerzy

Jako Niezależny Trener (kariery) robisz różnicę, korzystając z narzędzi kariery i rozwoju TMA, prowadząc swoich kandydatów w pozytywny sposób.

Więcej o metodzie TMA

Error